Rozwody – przestrzeganie ram kontaktów z dziećmi Toruń

Prawo spadkowe
Marzec 24, 2017
Nadzwyczajne złagodzenie kary
Prawo karne – nadzwyczajne złagodzenie kary
Październik 21, 2017
Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

W przypadku rozwodu lub innych spraw rodzinnych, zazwyczaj dochodzi do kłótni dotyczących tematów majątkowych lub władzy rodzicielskiej i kontaktów z nieletnimi. Niestety, zazwyczaj chęć rewanżu na drugiej stronie konfliktu powoduje, że dziecko jest najbardziej narażone na krzywdę, bo obie strony nie potrafią ustalić wspólnej wersji w kwestii kontaktowania się z nieletnim.

Jeden z rodziców, pod którego opiekę trafia nieletni może chcieć odseparować je od kontaktów z drugim, poprzez ograniczanie albo nawet uniemożliwianie drugiemu rodzicowi kontaktu z nieletnim. Istnieje też druga strona medalu – jedna ze stron konfliktu może przestać się interesować dzieckiem, a co za tym idzie – nie stosować się do wyznaczonych ram kontaktów, wyznaczonych przez sąd rodzinny lub wynikających z wyroku rozwodowego. W podobnych sytuacjach, życie nieletniego znajduje się w bardzo trudnym momencie, a pokrzywdzona strona konfliktu będzie musiała sięgnąć po instrumenty prawne, które przymuszą nielojalną stronę do przestrzegania ustalonych ram. Poniżej pokrótce przeanalizujemy różne zdarzenia, w których rodzic narusza ramy kontaktu.

Rozwody a wydłużanie czasu spotkań i niewłaściwe miejsca spotkań rodzica z dzieckiem

To najpowszechniejszy przypadek, w którym łamane są wytyczne sądu, mające związek z kontaktem jednej ze stron postępowania z nieletnim. Jedna ze stron wydłuża czas spotkania, co często wynika najzwyczajniej w świecie z chęci częstszego przebywania z dzieckiem. Niekiedy zdarzają się również przypadki, gdy rodzic zabiera swoje dziecko w lokalizacje, które nie mieszczą się w obrębie zarządzonym przez sąd. Czasem mamy również do czynienia z sytuacją, gdzie instytucja sądowa zarządza, aby mityngi odbywały się w towarzystwie uprawnionych osób, np. kuratora lub drugiego rodzica. Jeśli jakakolwiek z sytuacji analizowanych wyżej będzie miała miejsce, rodzic, pod którego stałą pieczą nieletni pozostaje, może wtedy domagać się od Sądu by ten wydał postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty. Gdy ten środek nie pomoże, wtedy można wnioskować do sądu o zmianę zasad kontaktu, lub formy jego realizacji.

Rozwody to niestety bardzo częsty problem związany z prawem rodzinnym. Nie musisz przez niego przechodzić sam – zatrudnij doświadczonego adwokata i daj sobie pomóc.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa plików cookies
Ok